Stereotypní chování koní

Bakalářská práce Marie Imrichové se věnuje stereotypnímu chování koní a jeho příčinám. Osvětluje, kde můžeme hledat původ tohoto nestandardního chování, které může být ve svých důsledcích velkou komplikací jak pro chov koně, tak pro jeho využití.

Souhrn

Původ stereotypního chování naleznema již v samotném procesu domestikace a využití koní člověkem. Životní podmínky koní se domestikací dramaticky změnily. V mnoha případech nerespektují přirozenost koní a koňský organismus reaguje odpovědí v podobě psychického strádání. To se v dlouhodobě přetrvávajícím vlivu může rozvinout až v poruchu chování, mezi něž stereotypní chování patří.

Práce se věnuje příčinám vzniku stereotypního chování. Mezi nejvýznamnější patří právě vliv stresu a nepřirozeného prostředí  (ustájení, krmení koncentráty, nedostatku pohybu a mozkové stimulace). Práce také hledá cesty nápravy stereotypního chování a zdůrazňuje, že nejlepším způsobem je prevence.

Největší pozornost je zaměřena na nejdiskutovanější stereotypní projev – klkání. V poslední době je stále více označována za příčinu vzniku tohoto projevu acidobazická nerovnováha v žaludku zvířete. Ta může být zapříčiněna několika souvisejícími faktory, jako je krmení koncentrovanými krmivy, nedostatek objemných krmiv a poskytování krmiv pouze ve dvou až třech dávkách denně.

Závažným problémem je i tkalcování spojovaným především s chladnokrevnými koňmi pod pojmem „vazákové hodinaření“. Ukazuje se ovšem, že jeho výskyt je častý i u koní teplokrevných, především u koní „vysoko v krvi“ a u anglických plnokrevníků.

Další sledovanou stereotypií je pohazování hlavou, které představuje závažnou komplikaci pro jezdecké využití koně. U tohoto chování výsledky výzkumů různých použitých terapií, od veterinárních léčiv po potírání nozder vinným octem nebo olejem, neprokázaly výrazné úspěchy.

Existuje mnoho dalších projevů stereotypního chování, ty však v práci vzhledem k obsažnosti problematiky rozebrány nejsou.

Napsat komentář